7 grudzień 2015

Amazonka podsumowanie!

 

„Ta wyprawa pokazała mi, że aby przeżyć trzeba szukać rozwiązań w każdej sytuacji. Trzeba przełamywać bariery, stawić czoło przeciwnościom, warto realizować marzenia” â mówi Marcin Gienieczko, dla którego przepłynięcie Amazonki było jednym z życiowych celów. „Amazonka jest idealną rzeką na bicie rekordu świata w canoeingu i zrobię wszystko, aby tego dokonać”, zapewniał podróżnik. Od początku przedsięwzięcie miało charakter sportowy, ale podczas wyprawy podróżnik mierzył się z wieloma wyzwaniami. „To wciąż rzeka dla poszukiwaczy przygód ale i dla piratów. Tu wszystko jest niebezpieczne. Natura, nawigacja, handlarze narkotyków, bagna, jadowite węże, malaria, piranie i potężna rzeka, która ma 100 km szerokości w dolnym biegu”, wylicza Gienieczko.

Canoe
Canoe, którym Marcin Gienieczko spłynął Amazonkę to dwuosobowa kanadyjka o długości 4,95 metra i wadze 40 kg. Łódź wykonana jest z royalexu â kompozytowego materiału, wytrzymałego na urazy i odgniecenia, składającego się z winylu jako warstwy zewnętrznej i wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS jako warstwy wewnętrznej. Dziób i rufa canoe jest wypełniona pianką poliuretanową, która w razie wywrotki ma zapewnić lepszą pływalność i poprawić bezpieczeństwo. W tej łodzi Gienieczko przepłynął m.in. rzekę Río Napo (lewy dopływ Amazonki) i Bałtyk z Bornholmu do Darłowa. 9 grudnia 2015 roku canoe zostanie przekazane do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jako symbol pasji i triumfu człowieka nad żywiołem wodnym.

Eksponat
– Systematycznie powiększamy muzealną kolekcję jednostek, które są przykładem niezwykłego hartu ducha i ogromnej determinacji swych kapitanów. Mamy już np. w swoich zbiorach ponton, na którym Arkadiusz Pawełek przepłynął Atlantyk â mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr inż. Jerzy Litwin â Kanadyjka będzie prezentowana zwiedzającym w siedzibie głównej Muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance. Planujemy, aby w przyszłości eksponować łódź obok naszych trzech zabytkowych jachtów, w nowo budowanym tczewskim oddziale Muzeum. Odnowione dzięki projektowi budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków „Kumka IV”, „Dal” i „Opty” będą doskonałym towarzystwem dla canoe  dodaje dyrektor Litwin.

 

Serdecznie zapraszam do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku gdzie będzie przekazane moje canoe.

 

Od 9 grudnia canoe (jako stały zabytek)  można oglądać w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku!

 

Poniżej film z przepłynięcia Amazonki.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OGiM3PRuziE

IMG_4253